تمیز کردن آون توستر کار سختی نیست. با این حال، باید چند مرحله را رعایت کنید و در هنگام تمیز کردن برخی از قسمت‌های آون توستر، مانند المنت‌های گرمایشی و شیشه احتیاط بیشتری انجام دهید. اگر این کار را به درستی انجام ندهید می توانید مشکل بزرگی ایجاد کنید، بنابراین مراقب باشید و این مراحل را دنبال کنید.

1. آون توستر را از برق بکشید

شما باید آون توستر خود را از برق بکشید و مکانی مناسب پیدا کنید که در آن تمیز کردن بدون هیچ گونه مانعی انجام شود. آن را نزدیک سینک ظرفشویی یا سطل زباله قرار ندهید. هرگز آون توستر خود را در آب فرو نبرید و محلول تمیز کننده را داخل آن نپاشید.

2. سینی ها و قفسه ها را بردارید

سینی ها و قفسه های داخلی را بیرون آورده و در سینکی که قبلاً با آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی پر کرده اید قرار دهید. با این حال اگر برخی از خرده ها و لکه ها از بین نمی روند اجازه دهید تا سینی چند ساعت خیس بخورد. اگر سینک به اندازه کافی بزرگ نیست ، از وان حمام یا سطل پلاستیکی برای نگهداری آن استفاده کنید.

3. تمیز کردن داخل آون توستر

از یک پارچه خشک برای پاک کردن تمام خرده های غذا داخل آون توستر استفاده کنید. پس از آن، یک برس شیرینی پزی یا یک برس تمیز کننده کوچک بردارید تا خرده های گیر کرده در گوشه ها یا درزها را از بین ببرید.

اکنون با ترکیب سرکه، آب گرم و کمی مایع ظرفشویی، یک محلول تمیزکننده خانگی ایجاد کنید. این کار را با استفاده از 1/2 فنجان آب گرم، 1/2 فنجان سرکه و 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی انجام دهید. از یک پارچه مرطوب خیس شده استفاده کنید و قسمت داخلی را که نچسب است پاک کنید. سعی کنید از سیم ظرفشویی استفاده نکنید زیرا به پوشش گرانیتی یا تفلون نچسب آن آسیب می رساند. علاوه بر این، سعی کنید هیچ یک از مایعات روی المنت ها وارد نشود.

4. سینی ها و قفسه ها را تمیز کنید

بعد از اینکه سینی ها و قفسه ها برای مدتی خیس خوردند، زمان آن رسیده است که خرده ها را از روی سینی ها و قفسه ها تمیز کنید. اگر کثیفی ها خوب خیس بخورند،به راحتی با یک برس تمیز کننده کوچک پاک می شوند. اگر دیدید برخی از خرده‌ غذاها نسبتاً سرسخت هستند، فرآیند خیساندن را تکرار کرده و دوباره بشویید.

5. سینی ها و قفسه ها را برگردانید

قبل از اینکه سینی‌ها و قفسه‌ها را به داخل آون برگردانید، مطمئن شوید که کاملاً تمیز و مهم‌تر از همه خشک شده باشند.

6. تمیز کردن بیرون

هنگامی که داخل آون تستر به خوبی تمیز شد، اکنون زمان تمیز کردن بیرون آن است. پارچه را در پاک کننده همه منظوره یا محلول آب گرم و مایع ظرفشویی خیس کنید و فر را تمیز کنید. پس از آن، همان کار را تکرار کنید، اما با یک پارچه خشک.

چگونه چربی پخته شده را از آون توستر پاک کنیم؟

در مورد ایجاد رسوبات چربی ناشی از پخت انواع غذاها، بسیار مهم است که همیشه آنها را از داخل دستگاه پاک کنید. با این وجود، اگر از آن غافل شده اید و مرتب آن را تمیز نکرده اید، وضعیت آنقدرها هم بد نیست.

در اینجا خمیر جوش شیرین و آب به شما کمک می کند. آن را در محلی که رسوبات چربی ایجاد شده است پخش کنید و بگذارید یک شب بماند. پس از گذشت یک شب، آنچه را که باقی مانده است با پارچه پاک کنید و اگر مشکل ادامه داشت، با محلول سرکه و آب تمیز کنید. چربی پس از این باید شل شود و به راحتی پاک شود.

چگونه درب شیشه ای آون توستر را تمیز کنیم؟

شیشه آون توستر شما می تواند کمی مشکل ساز باشد زیرا اگر به درستی تمیز نشود درد سر ساز می شود. چربی انباشته شده روی شیشه به خودی خود مشکل ساز است، اما با خمیر جوش شیرین و  آب و یا کمی سرکه حل می شود.

مخلوط را روی شیشه اسپری کنید و خواهید دید که چربی روی شیشه پخش می شود. البته، مدتی طول می کشد تا این اتفاق بیفتد.اجازه دهید 15 دقیقه  مخلوط روی شیشه باقی بماند.

چگونه المنت ها را تمیز کنیم؟

المنت های حرارتی  مهم ترین قسمت  اون تستر هستند و هنگام تمیز کردن المنت ها باید احتیاط بیشتری به خرج دهید. هیچ پاک کننده ای روی آن ها نریزید و هنگام شستشو به آن ها فشار زیادی وارد نکنید.

فقط از یک پارچه مرطوب استفده کنید و با حرکات ملایم چربی را پاک کنید. علاوه بر این، غذای پخته شده را می توان با یک برس نرم و یک خمیر جوش شیرین پاک کرد. آن را کاملاً بشویید و بگذارید خشک شود.